Program

Pátek 23.11.2018
16:30 – 18:30
TONAK design workshop

Vytvořte si originální pokrývku hlavy a obohaťte svůj šatník a styl. Buďte inspirací pro okolí. Vyberte si z jeden z kloboukových polotovarů a nazdobte si jej podle Vašich představ pomocí stuhy, kloboukových ozdob, kožených řemínků, našitím nebo přilepením vlastního potního pásku.

Workshop Fajna dílna
17:30 – 18:30
Ferdinand Leffler - Atelier Flera

Ferdinand Leffler je nepřehlédnutelnou osobností domácí české i zahraniční zahradní architektury. Je zakladatelem atelieru FLERA, který patří k největším ve střední Evropě. Navrhují zeleň pro soukromé i veřejné prostory v Evropě, v Kanadě, na Kostarice či na Zanzibaru. Za svou práci několikrát získali titul Zahrada roku. Ferdinand je také moderátorem úspěšného televizního pořadu Ferdinandovy zahrady a autorem knížky Žijte ve své zahradě. Spoluzakládal galerii exteriérového umění Flera Gallery.

Přednáška GONG - Dvorana
18:30 – 20:00
Lidský rozměr Režie: Andreas M. Dalsgaard

Velkoměsta jsou moderní a okouzlující. Jsou však opravdu dobrými místy k životu? Vznikly jako stroje na bydlení a práci, mezi nimiž jsme nuceni se přepravovat auty. Řídí se statistikami, katastry, racionálními výpočty dopravních tepen a snahou o maximální funkčnost. Co se ale stane, když do centra našich výpočtů umístíme člověka a jeho potřeby? Vizionářský architekt Jan Gehl a jeho kolegové se snaží navrhovat města jako místa pospolitosti a blízkosti. Chtějí je osvobodit od nadvlády automobilů a vytvořit tak prostor pro chodce a cyklisty

Film Cineport
19:00 – 20:00
Michal Froněk & Jan Němeček - Studio Olgoj Chorchoj

Mezinárodně uznávané designérské a architektonické duo založilo své studio v roce 1990. Jejich první projekty se zaměřovaly na experimentální sedací objekty a koncepty interiérů. Tvorba studia měla od počátku velmi široký záběr: od světelných ready made objektů, skleněných váz, porcelánových setů a titanových šperků po první architektonické realizace. Důležitou částí tvorby celého týmu je design interiérů a rekonstrukce historických objektů a industriálních budov.

Přednáška GONG - Dvorana
Sobota 24.11.2018
11:00 - 12:00
Kateřina Stará a Kristýna Cmíralová - Landscape festival

Landscape festival se snaží o osvětu v oblasti krajinářské architektury a mezioborový dialog nejen českých, ale také mezinárodních odborníků. Akce zdůrazňuje důležitost veřejného prostoru a krajiny pro město. Hlavní témata komunikuje skrze krajinářskou tvorbu, architekturu a umění. Aktuálně se zabývá alternativní trasou propojující historické centrum Ostravy s Dolními Vítkovicemi. Festival zkoumá lokality, které by se v budoucnosti měly stát významnými body kulturního a společenského života. Cílem je tyto lokality kultivovat, dotvářet a nabízet či nastiňovat nová řešení.

Přednáška GONG - Dvorana
12:00 - 15:00
Krasopsaní s Bárou

Kaligrafie se překládá jako krásné písmo. A právě krásnému písmu se kurz bude věnovat. Krasopsaní je lektorčina vášeň, a proto se s Vámi ráda podělí o své znalosti a dovednosti.

Workshop Fajna dílna
13:00 – 14:00
ILONA POLANSKÁ, NADIA SHESHUKOVA, MICHAL BAČÁK

Ilona Polanská je ženskou polovinou dua Tomski&Polanski. Ilona a Lukáš v roce 2013 spojili síly a kreslením se baví i živí dodnes. Jejich práce můžete vidět v novinách, časopisech, knihách a mnoha českých produktech. Nadia Sheshukova po dlouhou dobu pracovala v pražském uměleckém knihkupectví PageFive, se kterým založila festival autorské ilustrace LUSTR. Nyní se věnuje novému kulturně vzdělávacímu centru Vzletná. Michal Bačák je bývalý obyvatel Ostravy, sadař a držitel ocenění Czech Grand Design v kategorii nejlepší ilustrátor. Tvoří formou pointilistických akvarelů nebo komiksové zkratky.

Přednáška GONG - Dvorana
14:00 – 16:00
Vánoční dekorace s Láskočasem

Workshop bude zaměřený na výrobu univerzálního věnce, který lze pověsit na dveře, nebo na něj přidělat svíčky a využít jako adventní věnec. Tvořit se bude z tradičních přírodnin a dekorací, jako jsou jehličnaté větvičky a baňky, ale také z netradičních rostlin a materiálů.

Workshop Garden zóna
14:30 – 15:30
DAVID KARÁSEK - mmcité

David Karásek je český designer a absolvent Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze se zaměřením na produktový design. Na začátku devadesátých let dvacátého století založil se spolužákem Radkem Hegmonem firmu specializující se na městský mobiliář s názvem mmcité. V současné době tato firma vyrábí a distribuuje parkové lavičky, odpadkové koše, stojany na kola nebo přístřešky po celém světě. „Velmi si vážíme naších měst, a tak se je snažíme dělat krásnější.“

Přednáška GONG - Dvorana
16:00 – 17:00
PETR HÁK & MARKÉTA DRŽMÍŠKOVÁ

Markéta Držmíšková a Petr Hák se stali vítězi v kategorii Objev roku cen Czech Grand Design za rok 2015 a dále Talentem roku v soutěži Elle Deco International Design Awards (2015). Ačkoliv se oba zabývají jinými obory a vyznačují se odlišným přístupem, tak jako celek tvoří velice originální dvojici, která se dokáže skvěle doplnit. Mezi společné realizace patří např. projekt Deelive Design Store v Praze na Smetanově nábřeží, kde Markéta vytvářela koncepci obchodu včetně výběru produktů. Petr vytvořil kompletní návrh a realizaci interiéru.

Přednáška GONG - Dvorana
16:30 – 18:00
Hledání Vivian Maier

Příběh záhadné ženy nás zavádí do ulic New Yorku a Chicaga, kde Vivian Maier od roku 1950 až do své smrti v roce 2009 nafotila více než 100 000 dechberoucích fotografií. Žádnou z nich ale nikomu neukázala. Snímky byly objeveny shodou náhod až poté, co strávily několik desetiletí v zaprášených krabicích. Díky umělecké hodnotě nečekaně objeveného díla začala být Vivian Maier brzy považována za jednu z nejvýraznějších osobností fotografie 20. století.

Film Cineport
17:30 – 18:30
JAKUB BERDYCH - Qubus Design Studio

Jakub Berdych Karpelis je spoluzakladatelem studia Qubus, které patří mezi jedno z nejznámějších českých designérských studií. Od založení studia v roce 2002 se zaměřil na konceptuální práci s tradičními českými materiály jako je sklo a porcelán. Vedle konceptuálního a produktového designu pracuje Jakub na projektech interiérového designu, architektury a výtvarného umění. Od roku 2008 je uměleckým ředitelem firmy Dox od firmy Qubus – obchod se sídlem v centru DOX pro současné umění v Praze.

Přednáška GONG - Dvorana
18:30 – 20:00
McQueen

Příběh Alexandra McQueena je moderní, leč poněkud gotická pohádka o obyčejném chlapci z dělnického Východního Londýna, který spoutal vlastní démony a stal se globální hvězdou módního návrhářství. Film McQueen sleduje mimořádný osud jednoho z nejvýraznějších umělců našeho tisíciletí, který v 27 letech stanul v čele Givenchy, aby následně založil svou vlastní úspěšnou módní značku. Ukazuje divokou krásu a odvážnost jeho originálních modelů, které šokovaly veřejnost a nadchly zástupy celebrit. (Aerofilms)

Film Cineport
19:00 – 20:00
RONY PLESL

Sochař a designér Rony Plesl je známý svými originálními skleněnými plastikami. Věnuje se především volné tvorbě, tvorbě do architektury a designu. Jeho limitované kolekce ručně foukaných a ručně broušených váz a objektů se staly v průběhu let sběratelskými ikonami, které jsou dnes zastoupeny v nejprestižnějších soukromých a veřejných sbírkách doma i v zahraničí. Momentálně působí jako umělecký ředitel sklárny Rückl. Za první kolekci České nebe, kterou vytvořil, získal Rückl ocenění Czech Grand Design – Výrobce roku 2017.

Přednáška GONG - Dvorana
Neděle 25.11.2018
10:00 – 12:30
Množení kvítek v bytě

Ve dvou hodinách probereme množení různých druhů pokojových kvítek. Přivezeme s sebou několik rostlin, ze kterých nastříháme nebo nařežeme mateřskou školku. Tu si odnesete domů, abyste se o ni poctivě starali a vypěstovali si pěknou řádku na parapet. A jaká je linka s designem? Při workshopu pracujeme s klíčícími miskami z našeho ateliéru KERA, které jsou výplodem vlastních designovo-funkčních představ. Zájemci si je pak budou moct na místě zakoupit.

Workshop Garden zóna
10:00 – 12:30
Vánoční balení dárků s Baleno krásně

Využijte jedinečnou příležitost a zabalte své dárky pod stromeček do designové kolekce vánočních balicích papírů „Večer splněných přání“ unášející se na vlně minimalistické elegance. Jednoduchá, zábavná, stylová a hlavně designová. Přesně taková je tato pečlivě navržená kolekce balicích papírů a doplňků od studia Baleno krásně!

Workshop Fajna dílna
13:00 – 13:30
ANNA JACH-FALKIEWICZ - Zywa Architektura

Żywa Architektura / Živá architektura – tým zabývající se biobuildingem. Navrhujeme, pěstujeme a kultivujeme živé vrbové konstrukce. Již 5 let se zabýváme zazeleňováním zahrad a budováním přírodních hřišť. Do městského prostoru zavádíme živé prvky, a revitalizujeme znehodnocené prostory. Zkoumáme čistící schopnosti vrby a její vliv na vodu, půdu a vzduch. Osázeli jsme téměř sto budov v Polsku. Našim mistrem učitelem je Hans Peter Sturm, tvůrce architektonického proudu „živá architektura“

Přednáška GONG - Dvorana
13:00 – 17:00
Navrhni si interiér svých snů!

Přijďte se s námi během jednoho dne prokousat problematikou návrhu interiéru a odnést si ten svůj, dle kterého už budete moci zvesela začít realizovat změny u Vás doma!

Workshop Fajna dílna
14:00 – 14:30
MARTIN NĚMEC - Ellipse Spirit

Uběhlo deset let od doby, kdy mladý muž s hlavou stále v oblacích získal skvělý nápad – navrhnout mimořádně lehké letadlo, zcela odlišné od všech ostatních. Brzy měl jasno – musí to být letadlo s elipsovitým tvarem. On a skupina horlivých nadšenců začali vyprávět příběh Ellipse Spirit. Strávili stovky hodin, během kterých navrhli formu letadla. První stroj byl vyroben v roce 2011. Následně prošel všemi druhy testů a současná ultralehká verze získala certifikát DULV. Ellipse Spirit klade důraz na bezpečnost, praktičnost a nadčasový design.

Přednáška GONG - Dvorana
15:00 – 15:30
MICHAL MOUREČEK - Festka

Michael Moureček a Ondřej Novotný před několika lety řešili problém. Snili o kole, které by mluvilo za svého majitele. Výjimečné ve všech aspektech a ze všech pozorovatelných úhlů. Nicméně žádný z výrobců rámů, které oslovili, nedokázal zhmotnit jejich představu. A tak v roce 2010 vznikla v pražské garáži firma Festka. Dnes jsou výrobci těch nejvyspělejších závodních kol, které zákazníkům navrhnou a postaví přímo na míru. Kola Festka se řadí mezi to nejexkluzivnější, co současný trh nabízí.

Přednáška GONG - Dvorana
15:00 – 16:30
Hitler versus Picasso

Oscarový herec Toni Servillo provází na fascinující cestě mezi pěti současnými výstavami velkých a nacisty zapovězených umělců v New Yorku, Paříži, Nizozemsku a Německu. Film plný unikátních archivů a pohnutých svědectví skládá příběh systematické destrukce a rabování – od osudu rodiny galeristů Bernheimerových, která skončila v koncentračním táboře, až po neuvěřitelnou kauzu Cornelia Gurlitta, syna nacistického kolaboranta a sběratele umění.

Film Cineport